Позивни центар (018) 502-777 и 0800/323-320 бесплатан број
Пријава кварова на бројеве телефона (018) 502-618 и 239-774
Какву воду пијемо у Нишу
Градски форум поводом светског дана вода 2019
Од укупне површине планете Земље чак 71% је покривен водом. Супротно очекивањима стручњаци наводе да је овај ресурс угрожен и да немају сви приступ пијаћој води, која је неопходна за живот. Како би скренули пажњу на важност воде, Уједињене нације су крајем 1992. године усвојиле резолуцију, а од 22. марта 1993. Обележава се Светски дан вода. Истога дана ове године у Медиа центру је одржан грађански форум са темом:“Нишка вода-доступна свима“, где су у организацији Удружења грађана“Зелени кључ“, поред нашег представника Дејана Јордановића учествовали представница КЛЕРП-а и представник Факултета заштите на раду.
Што се тиче квалитета воде, ту заиста нема места никаквом компромису. Имамо ригорозне контроле, постоји неприкосновен механизам и ту је законска регулатива која је јасна и обавезујућа. Хоћу да истакнем да има више нивоа контроле квалитета, стално присутна је наша погонска лабораторија која оперативно делује и у сваком тренутку може да узме узорак и обави неку анализу мањег обима на лицу места. Имамо сектор санитарне контроле са лабораторијом, физичко-хемијском и микро-биолошком лабораторијом која потпуно у складу са правилником о хигијенској исправности воде за пиће на дневној бази узоркују 40 тачака и ураде тих 40 анализа свакога дана. То је преко 1000 анализа месечно и преко 12000 анализа годишње. Ту нема места разговору, вода је потпуно исправна, хемијски и биолошки, одличног је квалитета и међу најбољим водама за конзумирање у Европи – укратко је појаснио о квалитету нишке воде Дејан Јордановић испред ЈКП “Наиссус-а“.
Оно што је нама нтересантно из перспективе заштите, односно водоснабдевања јесте да не само Ниш, ово је ситација на сливу Нишаве. Задак није само за Град Ниш да организује систем прикупљања, каналисања и пречишћавања на неком централном постројењу за пречишћавање отпадних вода, било пре улива у Јужну Мораву и Нишаву, већ да и узводни загађивачи у сливу Нишаве, морају да преузму такву обавезу на себе. На првом месту је Бела Паланка, затим Пирот и Димитровград, где једино Димитровград има одређене полутехничке системе за третман отпадних вода, Пирот нема, а нема ни Бела Паланка – присутнима је појаснио проф. др Дејан Васовић са Факултета заштите на раду.
Пројекат прикупљања и пречишћавања отпадних вода за Град Ниш подразумева 6 кмпатибилних колектора који доводе воду до главног постројења, реконструкцију постојећих колектора и доградњу, као и надградња колекторске мреже у селима. Пројекат ће се финансирати из европског фонда ИПА, који је предприступни фонд за будуће чланице, кандидате за чланство у Европској унији. Вредност пројекта ће бити око 60 милиона еура – објаснила је значај постројења за пречишћавање отпадних вода Весна Стојановић из Канцеларије за локални економски развој и пројекте.
Са укључивањем постројења за пречишћавање отпадних вода на еколошком плану значај је немерљив, чуло се у коментару Оливере Милошевић из Удружења грађана“Зелени кључ“, као и апел генерацијама које долазе да чувају воду, да имамо довољно воде али да морамо да будемо рационални и свесни чињенице да је драгоцена течност и да је на планети све мање има.